www.bilgipınarım.com
Tarih-Saat
A Atatürk
İlköğretim kayıtları 1 Haziranda başlıyor   (29 Mayıs 2010 Cumartesi)
a
İlköğretim okullarına kayıtlar, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren yapılacak.
İlköğretime yeni kayıt olacak çocuklar okullara, Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres
bilgileri ve T.C. kimlik numaralarının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulan e-okul sistemiyle otomatik kayıt yapılacak.
İlköğretime yeni kayıt olacak çocuklar okullara, Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgileri ve T.C. kimlik numaralarının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulan öğrenci yerleştirme komisyonlarının okul adres eşleştirmeleri sonucunda sistem tarafından otomatik olarak yerleştirilecek.
E-Okul sistemi tarafından tüm öğrencilerin, adreslerinin bulunduğu en yakın ilköğretim okuluna kayıtları yapılacak.
2010-2011 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okulları birinci sınıflarına 2004 doğumlu çocukların kayıtları alınacak.
Öğrenci, okullar açıldığında, adres bilgileri doğrultusunda isminin çıktığı okula giderek ders başı yapacak. Öğrencinin isminin çıkması aynı zamanda kayıt belgesi anlamına gelecek. Bunun dışında, herhangi bir işlem yapmasına gerek bulunmayacak.
Kayıt ve nakillerde ''herhangi bir karışıklık çıkması durumunda'' Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgileri esas alınacak. ''Velilere kolaylık sağlanması ve adresin doğruluğunun tespiti açısından'' okul yönetimleri elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi, kira sözleşmesi veya tapu kaydı gibi belgeler isteyebilecekler.
Sistemde okula yerleştirilen şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin velilerinin talep etmesi halinde istedikleri okula kayıtları daha sonra nakil yoluyla yapılacak.
Veliler kayıt için gerek internetten form doldurulması, gerek okula başvurulması, ön kayıt yaptırılması, kayıt parası yatırılması gibi herhangi bir işlem yapmayacak.
Veliler, çocuklarının hangi okula kaydedildiğini MEB'in internet sitesinden çocuklarının T.C. kimlik numarasını girerek veya evlerine en yakın ilköğretim okulundan sorarak öğrenebilecekler.
Kayıtlarda ''Yerleşim Yeri Adresinin'' esas alınmasına rağmen, yurt dışında ikamet edenler ile yetiştirme yurdu, cezaevi, çocuk ıslah evi, öğrenci yurdu ve yatılı okullarda kalan çocukların ''Diğer Adres'' adlı ikinci adresleri yerleşim yeri adresi olarak değerlendirilecek.
AA

MEB, şark hizmeti mağduriyetini gidecerek.   (01 Haziran 2010)
a

MEB uğranılan haksızlığı tespit ettiğini belirten Çekirge, "Milli Eğitim Bakanlığı uğradığınız haksızlığı tespit etmiş.
Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, günlerdir haksızlığa uğradıklarını belirten öğretmenlerle ilgili yeni kararlar alınacağını açıkladı.
Milli Eğitim Bakanlığının uğranılan haksızlığı tespit ettiğini belirten Çekirce, "Milli Eğitim Bakanlığı uğradığınız haksızlığı tespit etmiş. Öğretmenler arasındaki adaletsizliğin, şark hizmeti ve eş durumu sorununun farkına varmış. Şimdi bu yönetmeliği yeniden düzenlemek için harekete geçmiş.
Bir kaç gün içerisinde yeniden düzenlenen yönetmelik açıklanacak.
Ve bu haksızlık giderilmiş olacak." dedi.
Hürriyet

70 Bin Öğretmen İçin Yetki        (29 Mayıs 2010 Cumartesi)
a
TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifi ile MEB’e 70 bin öğretmen ve Emniyet’e 20 bin polis alma yetkisi tanındı.
AK Parti milletvekilleri tarafından sunulan kanun teklifinin 1 Temmuz'dan önce Meclis'ten çıkartılacağı bildirildi. Kanun teklifinde 70 bin öğretmen kadrosunun bundan sonraki yıllarda atama için kullanılacağı belirtildi. Teklifte bu yıl içinde atanmak üzere 25 bin yeni öğretmen kadrosu verilmesinin de öngörüldüğü kaydedildi. Teklif sayesinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 20 bin yeni polis kadrosu açıldı. Bu kadrolara yapılacak atamaların bu yıl başlayacağı vurgulandı. Polislikte yaş sınırı da teklifle yükseltiliyor. 27 olan yaş sınırı 28'e çıkartılırken, askerliğini yapmış kişiler için daha önce 29 olarak belirlenen sınır 30'a çıkarılıyor. Teklif, Polis Akademisi öğrencilerinin aldıkları yetim aylıklarının kesilmemesini öngörüyor.

Çubukçu: İçe kapanıktım, öğretmenim sayesinde konuşkan oldum(29 Mayıs 2010 Cumartesi)
a
MEB Nimet Çubukçu, okulöncesi dönemde içine kapanık bir çocuk olduğunu söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, okulöncesi dönemde içine kapanık bir çocuk olduğunu söyledi.

Babasının tavsiyesi, öğretmenin gayretleriyle konuşkan bir çocuk haline geldiğini anlatan Çubukçu, bugünkü geldiği noktada ilkokul öğretmeninin katkısının büyük olduğunu ifade etti.

Grand Cevahir Otel'de düzenlenen, "Değerler Eğitimi Uluslararası Konferansı"na katılan Bakan Çubukçu, yaptığı konuşmada, öğrencilerin değerler konusundaki gelişimine dikkat çekti. Çocukların insani ve ahlaki değerleri kazanma sürecinin aile kurumunda başladığını dile getiren Çubukçu, "Çocukların sosyalleşme fırsatı buldukları ilk yer okul. Okul ve aile ortamının ahlakî gelişimde çok önemli fırsatı birlikte sunduklarını söyleyebiliriz. Okul ve aile başta olmak üzere çocuğun etkileşim içinde olduğu çevre, iletişim bilişim araçları gibi etkileşimlerin de çocuğun üzerindeki etkileri azımsanamayacak ölçüdedir." diye konuştu.

Bakan Çubukçu, öğretmenlerin rol model olarak çocuğun hayatındaki önemini anlatırken, kendi hayatından örnekler verdi. Okulöncesi dönemlerinde içine kapanık bir çocuk olduğunu belirten Çubukçu şöyle devam etti: "Rahmetli babam beni okula kaydettirirken öğretmenime, 'benim bu kızla çok büyük ideallerim var, şöyle açılsın, konuşsun' diye tavsiyelerde bulunmuş. Ne zaman bir şiir okunacak, ne zaman bir konu anlatılacak hemen bana görev veriyordu. Hatta birinci dönemin sonunda bir konu ile ilgili babama karşı gelmişim, demokratik tutum. O da gitmiş öğretmenime demiş ki, 'Biraz fazla açmışsın, kapat. Artık evde her şeye itiraz eden bir çocuğa dönüştü.' diye. Bütün bunları kazanmamda öğretmenimin çok fazla yeri var

Memurlarla ilgili tasarı Meclis'e geliyor (01 Haziran 2010)
a

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının bu hafta veya gelecek hafta içerisinde Meclise gönderilebileceğini kaydetti.
Kamu Personeli Danışma Kurulu, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında toplandı. Yazıcı, toplantının başında yaptığı açıklamada, Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının bir ilk olduğunu, bu toplantının yılda 4 ayda bir olmak üzere 3 kez yapılacağını kaydetti.

Bakan Yazıcı, bu toplantıların amacının yönetime yeni, çağdaş bakış açısını, bir anlamda birlikte yönetimi, kamu yönetimini egemen kılmak olduğunu söyledi.
 Yazıcı, geçen yıl yaptıkları görüşmeler sonucu ücret konusu dışındaki noktalarda mutabık kaldıkları konular olduğunu, bunları tek tek takip ettiklerini, görüşme gündeminde bu konuları da tartışacaklarını söyledi. Bakan Yazıcı, ''Örneğin  çocuk  yardımı için bir sınırlama vardı, onu kaldırdık. Emekli olan memura ödenmekte olan 500 lirayı toplu görüşmelerle 750 liraya çıkarmıştık. Bu ve benzer konular 2010 Mali Yılı Bütçe Kanunu'nda yer aldı ve çözüme kavuşturdu. İdari işlemlerle çözülmesi gereken konular da Ocak ayında çıkarılan Başbakanlık Genelgesiyle önemli ölçüde çözüme kavuşturuldu'' dedi.
Görüşme tutanağında yer alan önemli konulardan birinin de sendikaların grevli ve toplu sözleşmeli bir süreç gerçekleştirme konusunda teklif ve önerileri olduğunu kaydeden Yazıcı, 'bunu görüşme tutanağında (bir çalıştay yapalım, tartışalım) şeklinde karara bağladıklarını, bu taahhüdü yerine getirdiklerini, çalıştayı, Abant'ta geniş katılımla 9-11 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdiklerini' anlattı.
Bu çalıştay sonucunda yayınlanan sonuç bildirisi doğrultusunda, memurların toplu sözleşme yapabilmelerine ilişkin düzenlemenin Anayasa değişiklik paketi içerisinde yer aldığını, bunların çok önemli gelişmeler olduğunu belirten Yazıcı, bu anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi halinde memur sendikaları ile kamu işveren sendikaları arasında bundan böyle ekonomik ve sosyal haklar ve buna bağlı diğer hakların müzakere edilebileceğini söyledi.

İlköğretime 1 milyon 228 bin çocuk (01 Haziran 2010)
a

Yeni eğitim-öğretim yılında ilköğretim birinci sınıfına 1 milyon 228 bin 511 çocuk gidecek.
Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamada, ülke genelindeki resmi ilköğretim okullarının birinci sınıfına, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için öğrenci kayıtlarının Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres ve nüfus bilgileri esas alınarak, il/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği kayıt alanları doğrultusunda e-kayıt sistemi ile yapıldığı bildirildi.
1 Haziran 2010 tarihinde, mecburi öğretim çağına giren 1 milyon 228 bin 511 çocuğun ikametlerine en yakın ilköğretim okuluna yerleştirildiği belirtilerek, "Velilerimiz Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr  internet adresinden, çocuklarının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını yazarak, çocuklarının yerleştirildiği okulu ve okulun adresini öğrenebileceklerdir" denildi.
Velilerin ek herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan okullar açıldığında çocuğunu okula götürmesinin yeterli olacağı vurgulanarak, okula kayıt edilen öğrenci listelerinin okullarda velilerin rahatça görebilecekleri şekilde asılacağı, okulların web sayfalarında yayınlanacağı veya telefonla sorulduğunda bilgi verileceği kaydedildi.
Açıklamaya göre, özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazi çocuklarının istemeleri halinde nakilleri, 2010-2011 eğitim öğretim yılı başında istedikleri okullara yapılabilecek.
2009-2010 eğitim-öğretim yılı ikinci dönemi 18 Haziran 2010 tarihinde sona ereceğinden, e-okul sisteminde dönem sonu işlemleri ile yeni kayıt işlemlerinde yoğunluk ve karışıklık yaşanmaması için yeni döneme ait nakiller 2010-2011 eğitim öğretim yılı başında yapılacak.

Öğretmenlerin tayin başvuruları uzatıldı   (02 Haziran 2010)
a

Öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirme başvuruları 11 Hazirana kadar uzatıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ''Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği''nin 6 Mayısta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı.
Açıklamada, ilk atama ve zorunlu hizmetini tamamlamak üzere atanmış ve 6 Mayıs itibarıyla ikinci ve üçüncü hizmet bölgesi ile birinci hizmet bölgesinin D ve E sınıfı ilçeleri kapsamındaki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden adaylığı kaldırılmış olanların, bulunduğu ilde çalışması gereken süre şartı aranmaksızın iller arası yer değiştirme başvurularının da kabul edileceği belirtildi.
Öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirme başvuru ve onay işlemlerinin 11 Haziran Cuma günü saat 17.00'ye kadar uzatıldığının bildirildiği açıklamaya göre, onaylanmış başvurulara dayalı yer değiştirme suretiyle atama işlemi ise 15 Haziran Salı günü gerçekleştirilecek. Sonuçlar aynı gün Bakanlığın http://personel.meb.gov.tr adresinden duyurulacak.
Ayrıca Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin emeklilik işlemlerinin temmuz ayının ikinci yarısında sonuçlanacağı göz önüne alınarak, emekli olacak öğretmenlerin görev yaptıkları eğitim kurumları ile diğer sebeplerle boşalacak eğitim kurumları da il içinde yer değiştirecek öğretmenlerin tercihlerine ikinci kez açılacak.
Açıklamada, 2010 Yılı Öğretmenlerin Yer Değiştirme Kılavuzu hükümleri çerçevesinde, kadrosunun bulunduğu eğitim kurumunda 15 Eylül tarihi itibarıyla iki yılını dolduracak öğretmenlerden il içinde yer değiştirmek isteyenlerin tercihlerine norm açığı bulunsun ya da bulunmasın il genelindeki tüm eğitim kurumlarının yansıtılmasının sağlanacağı kaydedildi.
Bu kapsamda il içi yer değiştirmeler için ikinci kez elektronik ortamda yapılacak başvurular, 12-13 Temmuz 2010 tarihlerinde Bakanlığın http://mebbis.meb.gov.tr adresinden alınacak. Birinci değerlendirme 30 Temmuz 2010 tarihinde, ikinci değerlendirme ise 17 Ağustos 2010 tarihinde bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek. Yer değiştirme suretiyle atama sonuçları aynı gün Bakanlığın http://personel.meb.gov.tr adresinden duyurulacak.
AA

Memur Yasası'nda reform   (02 Haziran 2010)
a

2.5 milyon devlet memurun tabi olduğu 657 sayılı yasa değişiyor...
Yıllardır tartışılan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Kamu Personel Reformu'nun önemli bir ayağı yaşama geçiyor. Sabah'ın haberine göre, 2.5 milyon devlet memurunun tabi olduğu 657 sayılı yasa değişiyor. Gelecek hafta Meclis komisyonuna sevk edilecek tasarı ile eşi doğum yapan memura verilen 3 günlük babalık izni 10 güne çıkarılacak. Evlilik ve ölüm durumunda izin hakkı 7 gün olacak. Hamile memurlara gece nöbeti yazılamayacak. Özürlü memur zorla nöbete bırakılamayacak. Memurların hafta sonu bulunduğu yeri izinsiz terk etmesine yönelik yasak sona erecek.
SENDİKALARIN İSTEĞİ TASARIDA
Memurlara yönelik sicil puan uygulaması da son bulacak. Tasarıyla daha önce sendikalarla uzlaşma sağlanan konularda da önemli adımlar atılıyor. Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen 10 lira olarak ödenen toplu görüşme primi yeniden ödenecek. Tasarıya göre, TBMM, bakanlıklar ve üst kurullarda çalışan uzmanlar tek çatı altında toplanacak, ücretleri de eşitlenecek. Kamuya özel sektörden yönetici transferin yolu açılacak. Özel sektörde isim yapmış CEO'lar kamuya müsteşar olarak transfer edilecek.

Öğretmenlerin kariyer kriterlerine yeni düzenleme (02 Haziran 2010)
a

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı doğrultusunda yeniden düzenlenen, öğretmenlikte kariyer basamaklarında yükselmeyi belirleyen kanun tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, komisyon toplantısında kanun tasarısı hakkında bilgi verdi.
Yeni düzenlenmenin, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri dikkate alınarak hazırlandığını belirten Çubukçu, tasarının yasalaşmasının uygulamanın devamı açısından önemli olduğunu vurguladı.
Tasarının tümü üzerinden söz alan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, öğretmenlerin niteliğinin artırılmasına ilişkin her türlü girişimi desteklediğini söyledi.
Serter, puanın yüzde 20'sini oluşturan bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler alanında değerlendirmenin nasıl yapılacağını sordu.
Tasarının 2. maddesinde yer alan, öğretmenlerin en az lisans düzeyinden mezun olanlar arasından seçilmesini düzenleyen ifadeye atıfta bulunan Serter, “O zaman eğitim fakültelerine ne gerek vardı? Ya bu fakültelere gereken değeri verelim ya da kapatalım” dedi.
CHP Sinop Milletvekili Engin Altay da öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklarına ayrılmasının, eğitimde güven bunalımı yaratacağını ileri sürerek, herkesin çocuğunun başöğretmenin çalıştığı bir sınıfta eğitim görmesini isteyeceğini söyledi.
Ak Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci, öğretmenlik meselesinin ülkenin diğer tüm meselelerinden daha önemli olduğunu ifade etti. Öğretmenliğin profesyonel bir meslek olduğuna dikkati çeken Birinci, temel özelliğinin ise 'rekabet” olduğunu belirtti.
BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise tasarıda, birbiriyle ilintili olmayan konuların “oldu bittiye getirilerek” kabul ettirilmek istendiğini iddia etti.
Milletvekillerinin soru ve eleştirilerine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, kanun tasarısında öğretmenlerin atanmalarına ilişkin bir düzenlemenin olmadığını hatırlattı.
“Sanki eğitim fakültelerinden değil de başka alanlardan da öğretmen alınacak” gibi bir algılama bulunduğunu gördüğünü belirten Çubukçu, “Sadece eski uygulamalardan farklı olarak eğitimin düzeyini 4 yıla çıkarıyoruz” dedi.
Değerlendirme kriterlerinin detaylarının, yapılacak çalışmaların ardından yönetmeliklerle belirleneceğini ifade eden Çubukçu, öğretmenlik mesleğinde geriye gidiş olmadığını, yalnızca yeniden bir düzenleme yapıldığını anlattı.
Ak Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü de söz alarak, mesleğin ilerlemesi açısından teşvik edici bir mekanizmaya ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ise eğitim politikalarının hükümetlere göre değiştiğini belirterek, bunların devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.
Konuşmaların ardından yapılan oylamada, Milli Eğitim Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı kabul edildi.

TASARI NE GETİRİYOR

Tasarıya göre, öğretmenlik mesleğinde yükselmede dikkate alınacak değerlendirme puanının yüzde 20'sini yükseköğretim ve lisansüstü durumu, yüzde 5'ini sicil notu, yüzde 20'sini bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler, yüzde 50'sini ise sınav puanı oluşturacak.
Uzman öğretmenlik sınavına katılacaklarda, adaylık dönemi hariç olmak üzere “öğretmen” unvanıyla en az 10 yıl, başöğretmenlik sınavında ise “uzman öğretmen” unvanıyla en az 5 yıl görev yapma şartları aranacak.
Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Sınavda 70 ve üstü puan alanlar değerlendirmeye hak kazanacak. Kriterler ve sınav puanının birlikte değerlendirilmesinin ardından 50 ve üstü puan alanlar başarılı sayılacak.
Öğretmenler, yurt içi yüksek öğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışı yükseköğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olanlar arasında Milli Eğitim Bakanlığınca seçilecek.
Ders kitabı ve eğitim araçlarına ilişkin uygulamaları düzenleyen 3. maddede yapılan düzenlemeyle, ders kitabı dışında kullanılacak eğitim araçlarının belirlenmesi okul yönetimlerine bırakıldı.
Kanununun yürürlüğe girmesi halinde lisans düzeyinde yükseköğretim mezunu olmayan öğretmenlerin kazanılmış hakları saklı kalacak.